foto

Masáže

V masérském studiu Beata v Třinci si můžete vybrat z několika druhů masáží. Masáž klasická – zdravotní, relaxační, aromamasáž, senior masáž, baňkování, reflexní masáž chodidel, masáže lymfatické ruční i reflexní, Breussová masáž, masáže dětí a masáže těhotných.

Masáž patří mezi nejstarší známé léčení. Masáž je sdílením doteků a správná masáž pronikne až do hloubi Vaší bytosti. Kůže je bránou do celého našeho vnitřního prostředí a působíme přes ní na všechny vnitřní orgány i na psychiku dotyčného člověka. Působí příjemně na každého, protože v jejím průběhu se uvolňují hormony štěstí – endorfíny. Dotek je silnou a citlivou formou komunikace.

Staří Číňané už 3000 let p.n.l. uznávali léčivou hodnotu masáží. V starověkém Řecku a Římě byly masáže využívané pro jejich regenerační schopnosti po bitvách a také pro celkové uchování těla a mysli, kdy se stalo součásti denního rituálu pro relaxaci.

V dnešní době masáže opět nabývají na významu jako prevence i léčba.

Účinky masáží

Pokud si budete masáže dopřávat pravidelně, zlepší se Vaše odolnost vůči stresu, bude se Vám lépe pracovat, protože masáže povzbudí Vaše tělo i mysl. V průběhu delší masáže se z aktivní fáze sympatiku dostanete do klidové fáze parasympatiku, a to poskytuje hloubkový efekt masáže.

Masáž zmírní Vaší únavu, bolest i stres a dojde při ní i ke:

Vzdálený účinek masáže je zprostředkován reflexně, a projeví se změnou prokrvení a zlepšení činnosti hloubkových tkání a orgánů.

Pravidelné masáže zvyšují pohyblivost těla, zmírňují bolest, působí proti celulitidě a posilují obranyschopnost organizmu a jsou vhodné pro všechny věkové kategorie.

Masáž povzbuzuje i trávicí soustavu, takže pomáhá odstranit zácpu a nadýmání. Trávící soustava rychle reaguje na stres a ten je díky pravidelné masáži redukován, a tím masáže příznivě působí na trávení.

Pravidelná masáž působí i jako elixír mládí. Kůže je lépe prokrvena a zvýší se její elasticita, zlepší se pohyblivost těla. Masáž odbourává stres, takže se cítíte šťastnější, a tím i mladší. Proto se mějte rádi, a masáž si dopřávejte co nejčastěji, nejlépe co 3 – 4 týdny a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Doba masáže je individuální a závisí na konstituci klienta a míře jeho obtíži.

Druhy masáží

Masáž účelová se doporučuje při zvýšené ztuhlosti či bolestivosti v dané oblasti (záda + šije; nohy + ruce), a trvá cca 45 – 60 min. Pro zvýšení efektivity je vhodné tuto masáž během týdne zopakovat.

Masáž celková trvá cca 2 hodiny, a postupně se promasíruje celé tělo (nohy, záda, ruce, hrudník, břicho, šíje), a má vysoký relaxační efekt. Zobrazit více

Žijeme v období rychlých změn, v období takového množství informací, kdy žijeme především svými hlavami. Díky počítačům, televizi, novinám či plakátovacím plochám jsme bez ustání bombardování informacemi, které vyžaduji, byť různým způsobem, zpracování. V důsledku toho žijeme většinu dne svou hlavou a ztrácíme tak souvislost s tělem. Naše levá mozková hemisféra zabývající se logickým myšlením ztrácí spojení s pravou tvořivou hemisférou a naše hlava ztrácí spojení s tělem. Ztrácíme spojení se sebou samými i s ostatními lidmi a s okolním světem. Výsledkem je pocit osamělosti a odcizení. Zoufale hledáme něco, aniž bychom to uměli pojmenovat, pocit nespokojenosti zůstává vždy přítomen. Snažíme se prázdnotu vzniklou ztrátou vazeb něčím zaplnit – nové auto, mobil či další elektronické přístroje, ale pocit uspokojení s tímto přichází jen na malou chvilku a zase spěcháme za něčím novým.

Zásadní význam pro zdraví i duševní pohodu má pro nás fyzický dotyk, je totiž projevem spojení, vytváří vazbu. Proto v současné době zažívají renesanci různé masážní techniky, které uvolní nejen naše ztuhlé tělo, ale zároveň pohladí naši bolavou duši a uvolní stres, který když se v těle nahromadí, vyvolává spoustu chorob pojmenovaných jako psychosomatická onemocnění. Díky propracovaným a častěji opakovaným dotekům dochází k opětovnému spojení obou mozkových hemisfér a hlava získá zpět spojení se svým tělem. Získáme tak pevnější kontakt se sebou samými i s ostatními lidmi. I ti tvrdí jedinci v důsledku masáže jihnou a vlídnost pak šíří dál.

Matka Tereza řekla „Není nám dáno činit na tomto světě velké činy. Můžeme však činit věci malé s velkou láskou.“

Bohužel v současném světě si lidé často nemohou i nechtějí vyhradit čas, kdy by pečovali o sebe samé a tak to řešíme, až se nám na těle něco pokazí, ale i u masáží platí, že prevence je lepší než léčba. Masáž zvyšuje duševní bystrost, výraznou měrou snižuje stres, mozek nám lépe myslí a vymýšlí nové věci, takže se stáváme více kreativní. Stresovaný člověk se často dopouští chyb, rychle se unaví, nemůže se soustředit, klesá mu imunita a tak je častěji nemocný. Nahromaděné stresové hormony v těle jsou jak časovaná bomba, je jen otázkou času kolik toho naše tělo vydrží.

Masáže probouzejí v člověku i motivaci, takže se po masážích třeba rozhodnete pro další kroky třeba ke změně jídelníčku nebo přidáte více pohybové aktivity.Masáž snižuje vylučování stresových hormonů a zároveň uvolňuje endorfiny – hormony štěstí, které mají uklidňující účinek a stimulují autoimunitu. Po masáži se nám upraví spánkový režim – kdo trpí nespavosti nebo předčasným buzením tak při častějších návštěvách masérny se to srovná. Mnoho lidí považuje masáž za zbytečný luxus nebo už na masáži byli, ale nemělo to takový efekt, jak očekávali a tak nemají chuť to zkusit znovu. Tak jak máme svého zubaře či kadeřníka měli bychom si najít i svého člověka, od kterého se dát namasírovat je pro nás velmi příjemné a tělu prospěšné. Někteří lidé neakceptují vlastní tělo a tak mají i zábrany byť jen trochu se svléknout před dalším člověkem, ale maséři vnímají klienta jako tělo, kterému je třeba pomoci a neřeší jeho krásu.

Jako děti nás drželi rodiče proti hrudi a hladili nám krk a třeli záda, my jsme se při tom cítili chránění a v bezpečí. Stejně krásný pocit v nás může vyvolat citlivá masáž zad a šíje. Vždy když se jedna osoba dotkne druhé s účasti a čestnými i zřejmými úmysly, má to blahodárný účinek. Pokud je někdo z našich přátel smutný a my mu spontánně položíme ruku kolem ramen pomůže to víc než cokoli jiného. Stejně tak bychom měli své blízké častěji obejmout jen tak pro radost. Všichni máme potřebu doteku, vždyť hmat, díky kterému dotek vnímáme je jedním ze smyslů, který se vyvíjí už v raném stadiu těhotenství.

V současné společnosti není dotýkání se lidí moc akceptovatelné a tudíž rozšířené, bohužel v tom někteří vidí sexuální podtext, který tam zpravidla vůbec není. Podvědomě po dotecích toužíme všichni, je to vzpomínka na dětství a na příjemné pocity s tím spojené. Třeba se cítíte dobře a myslíte si, že tudíž masáž nepotřebujete, ale možná, že máte na masáž chuť a právě masáž vám pomůže ten stav, kdy se cítíte fajn uchovat. Pokud jste ještě na masáži nikdy nebyli tak to prostě zkuste, budete o jednu zkušenost bohatší a vašemu tělu to jen prospěje. Někdo moudrý jednou řekl, že diskutovat o hudbě je jako tančit o architektuře a stejně tak je nejlepší přesvědčit se o blahodárných účincích masáže právě na vlastní kůži.

Společnost je stále více individualizována a lidé se cítí stále více izolování jeden od druhého i od sebe samých. Často musíme celé hodiny a celý týden sedět před obrazovkou počítače nebo dělat něco, co nám sice zajistí živobytí, ale nás nenaplňuje a nejsme při tom šťastní. Takové prostředí navozuje snadno stres a vyčerpání, bolí nás bez zjevné příčiny hlava nebo jiná část těla, tuhnou nám svaly i klouby, trpíme zažívacími potížemi a míváme často deprese. Syndrom vyhoření není zdaleka nemoci jen manažerů, ale postihuje i obyčejné lidi.

Zkuste o sebe víc pečovat, mějte se rádi (nestaňte se ale egoisty ), najděte si něco, co vám bude dělat potěšení a antistresová masáž může být tím prvním krokem. Abyste z masáže měli co největší užitek, měla by trvat zhruba hodinu, 20-30minut totiž trvá přechod tělesných funkcí z aktívní fáze sympatiku do klidové fáze parasympatiku, takže po krátké masáži se nebudete cítit tak odpočatí. Ideální je si nechat namasírovat celé tělo, trvá to pak 2 hodiny a vy se budete cítit jak znovuzrození. Navíc účinek antistresové masáže můžeme umocnit použitím vhodných éterických olejů smíchaných s nosným olejem, samozřejmě rostlinným za studena lisovaným. Váš nos vybere tu správnou vůni pro Vás.

ÉTERICKÝ OLEJ CEDR

Sladce dřevitá vůně s kafrovým nádechem. Působí na cévy a lymfatický systém (arterioskleróza, celulitida, otoky), posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku.

ÉTERICKÝ OLEJ BERGAMOT

Svěží, sladce ovocná, dřevitobylinná vůně. Výborný olej při nervovém napětí, podrážděnosti a depresích, pomáhá při nespavosti a nervózním zažívání, zmírňuje úzkost, syndrom podrážděného tračníku a premenstruační tenze.

ÉTERICKÝ OLEJ BAZALKA

Intenzivní sladce kořenitá vůně. Výrazně posiluje nervový systém a mozkovou činnost, působí protikřečově v zažívacím ústrojí, uvolňuje nosní dutiny a bolesti hlavy, dodává odvahu a odhodlání, posiluje koncentraci.

GERANIUM

Exotické těžší aroma s kořenitým nádechem. Vhodný pro workoholiky - zklidňuje při stresu a přepracovanosti. Nepoužívejte při zvýšené srážlivosti krve.

ÉTERICKÝ OLEJ GRAPEFRUIT

Příjemná svěží hořce kořenná vůně. Olej pročišťuje lymfatický systém a napomáhá vylučování toxinů (celulitida, otoky, nadváha, arterioskleróza), posiluje a čistí zažívání (zácpa, bolesti hlavy způsobené pomalým zažíváním), uvolňuje nervové napětí, úzkost a deprese. Nevystavujte pokožku přímému slunci ani soláriu 12 hodin po použití oleje.

ÉTERICKÝ OLEJ LITSEA

Sladce citronová vůně s květovými podtóny. Olej je vhodný jako prevence proti infekčním onemocněním, používá se na koupele unavených a oteklých nohou, příjemně osvěžuje, působí proti únavě, depresi, sklíčenosti, vhodný k udržení koncentrace při jízdě autem nebo studiu.

ÉTERICKÝ OLEJ LEVANDULE

Sladce bylinná, jemná, lehce květinová vůně. Všestranný olej vhodný k ošetření oděrek, spálenin a kožních onemocnění, zklidňuje a snižuje krevní tlak, pomáhá při bolestech, srdečních a emočních obtížích od arytmie až po deprese, hysterii či nespavost, vhodný v těhotenství a pro děti. Nepoužívejte při nízkém krevním tlaku.

A ještě mnoho dalších, jak se říká, není na světě bylina, aby na něco nebyla.

Baňkování je zvláštním druhem masáží. Tato metoda je známá víc než 5500 let a účinek baněk je dvojí. Potními žlázami a lymfatickým systémem se odplaví všechny nečistoty, tkáň se prokrví, zlepší se krevní oběh a pročistí krev. Rovněž dojde k uvolnění ztuhlých svalů a odstranění bolesti. Úleva, kterou pocítíte mnohonásobně převýší riziko vzniku podlitin v místě přiložení baňky. V baňce vznikne podtlak a pak se baňka přisaje na kůží, která se prudce prokrví a zčervená. Baňkou se dá masírovat nebo jen přiložit na reflexní body. Baňkovat se dá ztuhlá šíje, a pomáhá i při bolesti hlavy. Baňky na bederní páteři uvolní bolesti zad a uleví při bolestech menstruačních či potížích s ledvinami. Hrudní páteř baňkujeme při kašli a nachlazení. Loket, koleno a kyčelní kloub baňkujeme při bolestivých stavech. Baňky na chodidlech a kotníku prokrvují nohy, zlepšují funkci srdce a používají se i při gynekologických potížích. Zobrazit více

Baňkování je zvláštním druhem masáží. Tato starobylá technika je známá víc než 5500 let.Na příklad ve starověké Číně sloužily telecí rohy k odsávání hnisu a krve. Postupně je nahradily bambus, keramika, sklo a v dnešní době i plast a silikon. Baňkování se používalo ve starém Egyptě, Indii, Řecku. Nejstarší vyobrazení baňky je již na pečetítku Mezopotámského lékaře ve 3. století p. n. l. První systematické léčení baňkami zavedli Egypťané, čehož dokladem je Ebersův papyrus napsaný kolem roku 1550 p. n. l. Velkými zastánci baňkování byli Hippokratés a Galén. Zmínky najdeme i na území Iránu, Kypru, Ruska, Polska, Mexika. Mohamed si je údajně nechával dávat pro své bolesti v bedrech. Arabové ve Španělsku tak ulevovali v 9. století při bolestech hlavy a nohou. Baňkovalo se hodně v 19. století a na začátku 20. století zájem o toto léčení poklesl, dnes se používá v rámci alternatívních metod.

Baňkováním rozumíme přikládání skleněných nádobek, v nichž vytvoříme podtlak, který způsobí jejich přisátí na pokožku. Přikládají se na určená místa nebo se používají k masáži. Obojí nesmí být pociťováno jako nepříjemné. Naopak je to velmi příjemná procedura a není se čeho bát, přestože to může vypadat hrozivě, když masérka manipuluje s ohněm. Oheň vytváří v baňce podtlak, který způsobí vtažení kůže do baňky. Nepálí to ani nebolí, jen cítíte mírný tah. Můžete cítit teplo (jak se prokrvuje baňkovaná oblast), pnutí, tah, ale nikoli bolest. Pokud bolest cítíte , upozorněte na to maséra aby ubral na síle sání. Baňkování dodá energii našemu tělu, stimuluje ho a rovněž zbaví bolesti a pomůže u zánětlivých onemocnění.

Použití baněk má dvojí účinek. Potními žlázami a lymfatickým systémem se odplaví všechny nečistoty, tkáň se prokrví, zlepší se krevní oběh a pročistí krev. Rovněž dojde k uvolnění ztuhlých svalů a odstranění bolesti. Úleva, kterou pocítíte mnohonásobně převýší riziko vzniku podlitin v místě přiložení baňky. V baňce vznikne podtlak a pak se baňka přisaje na kůži, která se prudce prokrví a zčervená. Může se stát, že Vám po aplikaci baněk zůstane na kůži modřina, která po pár dnech zmizí, ale splní důležitou funkci – dochází tam ke zvýšené látkové výměně – zrychluje se přísun živin a kyslíku do tkáně a stejně tak se zrychluje odvod škodlivin, takže dochází k detoxikaci těla. Proto se třeba baňkování používá u celulitidy. Baňkou se dá masírovat nebo jen přiložit na reflexní body. Po skončení baňkování se ošetřená plocha lehce promasíruje. Můžete cítit lehkou závrať či pokles tlaku, proto vstávejte z lehátka pomalu a ještě si chvilku odpočiňte.

Pro baňkování se dá použít několik druhů baněk. Skleněné jsou nejstarší a oblíbené dodnes, jsou lehké a dobře se sterilizují. Jsou v různých velikostech podle toho, co chceme baňkovat. V Číně jsou nejvíce rozšířené bambusové, ty dlouho nevydrží, nemají rovné okraje, nelze kontrolovat sílu sání a špatně se sterilizují. Můžeme použít i baňky s ventily na pumpičku nebo silikonové, ty využijeme hlavně u dětí, které mohou mít z těch ohňových strach.

Dají se baňkovat stavy dlouhodobé i akutní, zánětlivé nebo úrazové. Místa, která chceme zbavit bolesti nebo kde je velká tuhost. Můžeme takto ošetřovat klouby, svaly nebo se zaměřit na reflexní body. Lze kombinovat s masáží a podpořit tuto terapii vhodným masážním olejem s éterickými oleji, které mají analgetický účinek. Baňky pomáhají při nemocech z nachlazení nebo kašli a můžeme jimi stimulovat naši imunitu.

Baňkování je vhodné i pro děti od 4 let a je u nich docela oblíbené stejně jako masáže. Baňkovat se dá ztuhlá šíje, a pomáhá i při bolesti hlavy. Baňky v oblasti bederní páteře uvolní bolesti zad a uleví při menstruačních bolestech či potížích s ledvinami. Loket, koleno a kyčelní kloub baňkujeme při bolestivých stavech. Baňkování zrychluje metabolismus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mázových žláz, zvyšuje se přísun živin ke tkáním a odolnost kůže vůči škodlivým vlivům. Podtlakem se stimuluje krevní a lymfatický oběh a u kloubů dochází ke zvýšené sekreci synoviální tekutiny a odstranění spasmu kolem postiženého kloubu, stimulují se nervová zakončení. Doba působení baněk je individuální, je to zhruba 5-20 minut. Frekvence terapie by měla být 1-2x týdně a 6-10x opakování podle druhů potíží, ty dlouhodobé vyžadují delší léčbu.

Kontraindikací stejně jako u masáží je onkologické onemocnění, křečové žíly, trombóza, otevřené a hnisavé rány, těžké otoky, srdeční onemocnění a selhání, tuberkuloza, těžké jaterní onemocnění, psychické poruchy a křečovité nemoci.

Na naše potíže je dobré se podívat v souvislostech, protože místo kde nás bolí, není zpravidla příčinou této bolesti. Tabletka od bolesti nám sice také uleví, ale problém utlumí a zůstane nevyřešený. Je to jako když nám bliká kontrolka, že nám v autě dochází benzín, když kontrolku zdemontujeme sice přestane blikat, ale problém s docházejícím benzínem to nevyřešilo. Měli bychom si uvědomit, že naše zdravotní problémy často pramení ze způsobů života – stereotypní práce ve špatných pozicích vede k přetížení a vyčerpání organizmu nebo jeho části. Máme nedostatek pohybu, žijeme v dráždivém prostředí, dýcháme škodliviny ve vzduchu, přijímáme je ve stravě. A když to trvá delší dobu pak kompenzační mechanismy organizmu selžou a my máme zdravotní potíže.

Aromamasáž
Aromaterapie uvolňuje a stimuluje tělo i mysl, pomáhá chránit imunitní systém a posiluje nebo stabilizuje emoce. Spojuje sílu doteku s čichovým smyslem. Esenciální oleje jsou vysoce účinné a pronikají do těla přes pokožku a při masáží je rovněž vdechujeme. Aromamasáž nám pomáhá odpoutat se od každodenních hluků a stresů. Oleje se jemně masírují do pokožky a tělo pak reaguje zpomalením. Olej se míchá vždy čerstvý pro aktuální stav klienta, masážní pohyby jsou pomalé a jemné, aby uvolnily napětí, které stahuje svaly. Před aromamasáží se nedoporučuje používat deodorant ani tělový sprej, protože tyto přípravky blokují účinky esencionálních olejů. Po masáží se nejméně 12 hodin nesprchujte, aby mohly účinné látky proniknout do hlubších vrstev pokožky a podpořit tak detoxikaci těla. Stejně tak i po dobu 12 hodin nepijte alkohol, aby se tělo mohlo detoxikovat důkladně. Zobrazit více

Aromamasáž je spojením aromaterapeutických účinků esenciálních olejů a speciální jemné techniky masáže. Není to masáž klasická, ale jsou tam jiné hmaty působící na energetické dráhy v těle. Kůže je bránou do našeho vnitřního prostředí a působíme skrze ni i na psychiku člověka, proto si éterické (voňavé) olejíčky vybírá klient sám a masážní olej se tak míchá vždy čerstvý. Je zajímavé, že jsme voňavé látky schopni rozlišovat v koncentracích, které jsou běžnými metodami nezjistitelné a dokážeme rozlišit více vůní než zvuků.

Aromamasáž velmi účinně odbourává stres a únavu, tělo se uvolní a mysl zklidní. Má hluboce relaxační efekt, z aktivní fáze sympatiku se dostaneme do klidové fáze parasympatiku. Napětí, které stahuje svaly, povolí, všechny procesy v těle zpomalí a krásně se nám pročistí hlava. Po masáži se cítíme velmi příjemně a lehce, jakoby z nás spadly všechny starosti. Je to masáž celková, tzn., že se masíruje celé tělo (záda, nohy, ruce, šíje), a trvá 90 – 120 minut.

Je dobré se po masáži několik hodin nesprchovat, aby účinné látky z olejů mohly působit přes kůži dál. Naopak je velmi důležité po masáži hodně pít (nejlépe vodu nebo bylinkové čaje), aby se tělo mohlo čistit. Pravidelná masáž působí i jako elixír mládí. Kůže je lépe prokrvena a zvýší se její elasticita, zlepší se pohyblivost těla. Masáž odbourává stres, takže se cítíte šťastnější, a tím i mladší. Proto se mějte rádi a masáž si dopřávejte co nejčastěji, nejlépe co 3 – 4 týdny, a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Čokoládový wellness rituál
Vyzkoušejte novinku našeho studia a hýčkejte své tělo při pročišťující peelingové masáži zad a následném teplém zábalu z pravé čokolády. Zatímco Vaše záda budou vychutnávat sílu a účinky čokolády, já Vám namasíruji ještě horní končetiny (paže, dlaně) a chodidla. Můžete se těšit na 60 minut úžasného relaxu a ještě delší efekt působení pravé čokolády. Zobrazit více

Čokoláda musí být 100% přírodní bez chemických přísad. Od kvality použité čokolády se odvíjí výsledný efekt. Je to výjimečná terapie, uvolňuje namožené svalstvo a navozuje pocit spokojenosti i dobré nálady. Kůže je po tomto ošetření hebká, jemná a vláčná a krásně provoněná čokoládou.

Čokoláda obsahuje důležité prvky potřebné pro lidský organizmus, například draslík, vápník, fosfor, hořčík, ale také vitamíny, aminokyseliny, minerály a antioxidanty. Díky čokoládové masáži pokožka tyto látky vstřebává, což se příznivě projevuje na činnosti srdce, aktivaci látkové výměny a následné detoxikaci. Čokoláda obsahuje theobromin, který je svým složením podobný kofeinu a pomáhá spalovat tuk. Další pozoruhodnou látkou jsou polyfenoly, které jsou známé svými anti-oxidačními účinky, jež přispívají k mladistvému vzhledu.

Dopřejte si trochu luxusu a budete se cítit jako znovuzrození!

Sportovní masáž je pro zdravé a fyzicky aktívní jedince,pomáhá jim odbourat svalovou únavu po tréninku nebo je naopak povzbudit před sportovním výkonem. Zobrazit více

Masáže a sport

Masáž je jedním z nejstarších léčebných prostředků. První reakci na zmírnění bolesti jsou právě základní masérské hmaty a to tření a hnětení.

Termín masáž je řeckého původu ( masso –hníst, mačkat) a zabývali se ji významní lékaři v historii Asklepiades ( 1.stol.p.n.l), Celsus ( 1.stol.n.l) a Galenos (2.stol.n.l). Masáže si dle historických pramenů dopřávali i panovníci np. Gaius Julius Cesar (1.stol.p.n.l) a císař Nero (1.stol.n.l), císař Hadrianus nařídil v roce 117 n.l. vzájemnou povinnou masáž u římského vojska pod dohledem zkušených masérů. Počátky sportovní masáže nalezneme v Babylonii a Asyrii, kde se používala pro osvěžení unavených bojovníků. Řekové jsou ale skutečnými zakladateli sportovní masáže, byla vyučována spolu s gymnastikou v gymnasionech a používali ji sportovci. Před sportovními výkony alepti (tak se nazývali maséři) prováděli masáž pomoci oleje s přídavkem jemného písku a pryskyřic různých dřevin, kořenů a plodů, což mělo účinek masáže zesílit. Dnes k tomu využíváme éterické oleje, které mají schopnost tělo povzbudit nebo mu naopak ulevit od svalové bolesti. Rozvoj moderní sportovní masáže nastává v 19.stol, díky žákům Peera Henrika Linga se její znalost rozšířila do celé Evropy.

Nejdůležitější součásti sportovní masáže je masáž odstraňující únavu, ideálně celotělová a provádí se zpravidla 1-2x týdně ve dnech kdy se nejvíc nahromadila únava z tréninkových cyklů. Po závodě či utkání ale až po určité době uklidnění a při vyčerpání teprve druhý den. Unavené svaly je třeba nejdřív správnými hmaty dobře prohřát, pak aktivovat a důkladně naolejovat a nakonec uvolnit, aby tělo mohlo hloubkově regenerovat. Sportovní masáž je určena pouze zdravým jedincům, kteří mají v pořádku srdce, lymfu, slezinu, ledviny a močový měchýř, protože je to razantní způsob masáže a tělo tak dostane zabrat a pokud uvolněné metabolity není schopno předat do vylučovací soustavy (ledviny a močový měchýř) a z organizmu vyloučit, pak tyto uvolněné odpadní látky se v těle zadržují a způsobují problémy. Po masáži se nedoporučuje už žádná náročná činnost a není-li to možné, tak alespoň 30 min odpočinek vleže.

Pohotovostní masáž se doporučuje k „naladění „ sportovce na podání maximálního výkonu u závodů či soutěží a nepoužívá se v tréninkových dnech. Provádí se jako součást rozcvičení, zpravidla po pohybovém rozcvičení a před výkonem. Je dobrá pro Vaše tělo, aby se dostalo do správné provozní teploty dřív, než začnete lámat rekordy, tělo pak lépe zvládá zátěž a svalový stres. Je to i výborná prevence před úrazy či zraněními, které jsou u sportu velmi časté.

Při závodech a sportovních soutěžích hraje významnou roli masáž v přestávkách mezi výkony, kdy soutěž trvá delší dobu a sportovec musí opakovaně podávat vrcholné výkony či své výkony stupňovat.

Při sportu jsou časté úrazy, pak je dobré pamatovat na „RICE“ tj. odpočinek (rest) aby nedošlo k dalšímu poškození, led (ice) pomáhá zastavit vnitřní krvácení, pohmoždění i zánět a zkracuje dobu hojení. Ledujeme 20 min pak odpočinek a zase ledujeme a postup opakujeme po dobu 3-4 hodin. Stahující obklad (compress) snižuje přítok krve do poraněného místa, nemůže být ale tak těsný, aby došlo k odkrvení a působil bolest, znecitlivění nebo zmodrání kůže. Zvednutím (elevation) poraněné končetiny nad úroveň srdce snížíme otok i bolest.

Masáž je velmi účinná i při léčbě svalových křečí a bolestivě stažených svalových vláken. U úrazů snižuje otoky a zadržování tekutin a zároveň stimuluje krevní a lymfatický oběh, ale měla by být jemná. Namožené svaly způsobují bolest a v některých případech pak dochází při pokusu o pohyb ke svalovému třesu. Nejlepším lékem je odpočinek, horká koupel a masáže speciálními éterickými oleji.

U většiny sportovců jsou nejvíce zatížená chodidla, proto péče o ně je zásadní. Dobře ošetřené nohy udrží tlak, který dopadá na 26 kůstek v každém chodidle, aniž by se na nich nadělaly bolestivé puchýře či otoky. Proto by se chodidla měla masírovat co nejčastěji, aby zůstala vláčná a pružná a nedošlo k jejich poranění. Navíc jsou na chodidlech reflexní plošky celého těla i vnitřních orgánů a tak skrze masáž působíme i na ně.

Sport je ze své podstaty soutěživý a tudíž stresující, určitá dávka pozitivního stresu může být podnětná k lepším výkonům, ale nevybitý stres vede k potížím. Proti stresu si můžeme dopřát relaxační koupel před výkonem i po něm opět s přidáním speciálních éterických olejů. Eterické oleje pomáhají i při lehčích zraněních a ulevují od bolesti či tonizují svaly, zlepšují krevní oběh a tok lymfy a zároveň pomáhají v psychické oblasti, kde zlepšují soustředění a dodávají pozitivní naladění, které může přispět k vítězství. Teplá sprcha po tréninku je to nejlepší co můžete udělat, pomůže Vám vyloučit kyselinu mléčnou, která způsobuje svalovou bolest. Hlubokého očištění docílíme použitím éterických olejů, kdy před sprchováním tělo potřeme žínkou na níž jsme nakapali po 1 kapce EO z rozmarýnu, citronu a eukalyptu. Po očistě si dopřejte antistresovou masáž, která pomůže vyloučit z těla zbytky adrenalinu, které mohou vést k negativním účinkům stresu.

Sportovní masáže jsou vhodné při jednorázové nebo pravidelné velké fyzické zátěži, np.pokud máte fyzicky náročné povolání, pravidelně sportujete, provozujete náročnou turistiku apod. Mají krátkodobý účinek a jsou hlavně odbornou první pomoci. Pokud chcete pro své tělo udělat víc, choďte pravidelně aspoň 1x měsíčně na masáže rekondiční.

V každém případě platí „ve zdravém těle zdravý duch „ proto si najděte pohybovou aktivitu, která Vás bude těšit a po ní si dopřejte kvalitní masáž, vaše tělo se Vám za to odmění lepší kondici a vitalitou.

Reflexní masáž chodidel chodidla jsou jedna z nejcitlivějších části těla a pro většinu lidí je masáž chodidel velice příjemná. Navíc je velice prospěšná, dá se při ní diagnostikovat problémy a stimulovat zdraví v celém těle. Chodidla jsou mapou těla a citlivé místo určuje problém v odpovídajícím tělesném orgánu. Reflexní masáž tak představuje účinný způsob jak zmírnit bolest a pomoci tělu obnovit přirozenou rovnováhu i duševní pohodu. Již starověcí Číňané, Japonci, Indové i Egypťané masírovali chodidla, aby podpořili zdraví. Moderní reflexní terapie pomáhá snížit stres, zlepšuje krevní oběh, zbavuje tělo toxických látek a zvyšuje hladinu energie. Zobrazit více

Reflexní terapie je účinná forma terapeutické masáže a ideální jsou k tomu chodidla, protože na relativně malé a velmi citlivé ploše (ústí zde mnoho nervových zakončení) máme mapu celého těla. Chodidla jsou dobře přístupná a reflexní plošky na nich můžeme využít i k samoléčení. Obraz našeho těla najdeme i na uchu, čehož využívá akupunktura. Reflexní body jsou i na zádech, hlavě či rukou. Akupunktura i reflexologie jsou považovány za meridiánové terapie. Meridiány neboli energetické dráhy spojují ruce a chodidla s dalšími částmi těla. Meridiány byly změřeny a zmapovány tepelně, elektronicky a radioaktivně, na nich jsou rozmístěny specifické akupunkturní body (asi 500), které mají elektromagnetický charakter a ty se stimulují ve stanoveném sledu podle očekávaného účinku.

Místo, kde se nemoc projeví, nemusí být příčinou této nemoci a tak i léčení může probíhat působením na určité místo i když je vzdálené od postiženého místa. Toho právě využívá reflexní terapie, když mačkáním reflexní plošky na chodidle působíme na konkrétní vzdálený orgán v těle. Co je ještě zajímavější, že dřív než nemoc prokazatelně propukne, projeví se už na reflexních ploškách chodidel jejich zvýšenou citlivostí. Na chodidle jsou rozloženy ve stejném uspořádání všechny orgány, žlázy a části těla jako odrazy (reflexy) příslušných části těla. Reflex je bezděčná reakce na určitý podnět, takže když stimulujeme reflexní plošky na chodidlech, vyvolává to bezděčnou reakci v orgánech a částech těla spojených energetickými dráhami s těmito ploškami.

Díky reflexní masáži chodidel můžeme zjistit, které části těla nejsou v rovnováze a stimulaci jim pak návrat k rovnováze podpořit. Návrat k rovnováze je rychlejší, je-li tělo uvolněné (relaxované), krev pak bez překážek proudí a dodává buňkám živiny a kyslík. A právě reflexní masáž chodidel pomáhá pocit uvolnění navozovat. Stres, kterému jsme všichni denně vystavování, je zodpovědný za spoustu moderních nemocí, stres nám snižuje imunitu a pak se nemoc může plně projevit. Reflexní masáž redukuje stres a navozuje uvolnění a právě v uvolněném stavu má tělo příležitost léčit samo sebe a účinněji fungovat. Rovněž se zlepšuje krevní oběh a ten pak lépe čistí tělo od toxinů a dopravuje do buněk kyslík a živiny. Bez kyslíku buňky umírají a bez vhodných živin přestávají dostatečně fungovat.

Reflexologie je holistická léčebná technika, která se snaží brát člověka jako celek a snaží se dostat ke kořenům choroby a řešit tuto příčinu, nejen odstraňovat příznaky. Jejím cílem je navodit v těle rovnováhu a harmonii. Zdraví od dob Hippokratovy je definováno jako rovnovážný stav a nemoc stav nerovnovážný. Reflexní terapie aktivuje přirozené léčebné síly těla a přispívá k obnovení rovnováhy, kterou potřebujeme, abychom normálně fungovali a kterou nám v dnešní době narušuje spousta stresujících faktorů. Roli svých chodidel si skoro neuvědomujeme a věnujeme jim velmi malou pozornost a při tom celý den nosí naši váhu těla, vyrovnávají jeho špatné držení a spojují nás se zemi.

Trochu historie

Kam až sahá historie dnešní reflexologie, nevíme přesně, ale kořeny má v Číně ve stejné době jako akupunktura (zhruba před 5000 léty). Rovněž jiné kultury po celém světě provozovaly masáž chodidel po staletí, v Egyptě byly nalezeny piktogramy z období kolem 2500 p.n.l., znázorňující práci s chodidly v hrobce lékaře Ankmahora. Západní polokoule objevila reflexologii na přelomu 19 – 20 století a zakladatelem české školy reflexní terapie je ing.Janča.

Tato terapie by měla být vždy velmi příjemným zážitkem. Hodně lidí se diví, že i chodidla se dají masírovat a má to pro tělo příznivý efekt. Už jen od pohledu můžeme z chodidel hodně vyčíst o stavu těla. Oblasti v nerovnováze budou citlivější oproti těm zdravým, ale je třeba mít na paměti, že citlivost jednotlivých osob je rozdílná stejně jako jejich reakce na terapii. Většinou to bývají reakce očistné – takže tělo více vylučuje ledvinami, střevy, pokožkou i plícemi a velmi často mi pak klienti hlásí, že dlouho se už tak dobře nevyspali. Očistné procesy je třeba podpořit zlepšením pitného režimu – hlavně vody. Délka ošetření reflexní terapii je 30 – 60 min. a doporučuje se opakovat 1 – 2x týdně dokud reakce těla jsou pozitivní. Pokud se nedostaví žádná reakce ani po několika sezeních, je možné že tělo není schopno reakcí v důsledku np. silných léků nebo psychického postoje klienta, který blokuje léčebné impulsy. Je lépe naslouchat varovným signálům těla a něco udělat včas než nemoc propukne. Úspěšná léčba je, když neduhu zabráníme, aby se rozvinul ve vážný či chronický problém. Zdraví jsme, když je zachována rovnováha mezi tělesným, emocionálním a mentálním stavem. Pokud nezměníme své špatné životní postoje a zvyky, žádný lékař či alternativní terapeut nám nemůže pomoci.

Senior masáž je jemnější technika vycházející z klasické masáže s prvky aroma masáže a s použitím speciálního oleje, který má blahodárné účinky na tělo, prokrvuje a zjemňuje pokožku, pomáhá ulevit od bolesti a zanechává příjemnou osvěžující vůni. Zobrazit více

Masáž je prospěšná a příjemná pro každého. Dotek je starý jako lidstvo samo a má mocnou přirozenou léčivou schopnost. Uvolňuje a dodává sílu nemocnému nebo unavenému tělu, předává rovněž teplo a pocit jistoty. Masáž ovlivňuje celkový stav organismu v tělesné i duševní rovině. Kůže je rozlohou naším největším orgánem a skrze ni působíme i reflexně na vzdálené orgány.

Každá věková skupina má svá specifika, která je třeba u masáže zohlednit. Stárnoucí pokožka se stává po masážích vláčnější, pružnější a pevnější protože masáž urychluje odstraňování povrchových zrohovatělých vrstev kůže, podstatně zvyšuje výživu kožních buněk a zlepšuje tak jejich činnost. V masírovaných tkáních dochází k rozšíření tepének a žilek, zvýšené prokrvení je doprovázené zčervenáním masírované oblasti. Masáž napomáhá i k urychlenému vyprazdňování povrchových žil a mízních cest a tak působí na celkové zlepšení krevního a mízního - lymfatického oběhu, což přispívá k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny, které vyvolávají únavu, bolesti a toxicitu organizmu.

S přibývajícím věkem nám tělo více tuhne a naše pohyblivost se omezuje. Pohybová aktivita je velmi důležitá, masáže ji sice zcela nahradit nemohou, ale značnou měrou přispívají ke zlepšení kondice nejen u seniorů. Pravidelnou masáží lze ztuhlá místa ve svalové tkáni odstranit. Podrážděním nervových zakončení ve svalech se zlepšuje výživa svalu, svalových úponů a šlach. Jsou pak elastičtější, pružnější a odolnější k úrazům (jejich natržení).

Senior masáž působí i na soustavu nervovou - má uklidňující účinek a spouští tvorbu neurohormonů - hormonů dobré nálady, které stimulují autoimunitu. V psychické rovině masáž účinně odbourává stres, odstraňuje únavu, podporuje pravidelný a hluboký spánek a přináší energii, díky které se cítíme mnohem lépe.

Senior masáž je jemná technika s prvky klasické a aromamasáže, působící na energetické dráhy v těle. Tato masáž zohledňuje pohybové možností klienta, a proto se poloha přizpůsobuje míře jeho obtíží. Masírují se hlavně záda, na kterých je mnoho reflexních zon a tak ovlivňujeme i další orgány v těle. Rovněž reflexní masáž chodidel je pro seniory velmi příjemná a účinná.

S věkem se kůže ztenčuje, ztrácí svoji elasticitu a zvyšuje se vnímání bolesti, proto je velmi důležitá volba správné masážní techniky i masážního oleje. Základ tvoří rostlinné panenské (za studena lisované oleje), které jsou bohaté na výživné látky a jsou našim tělem vstřebatelné a olejíčky éterické ( voňavé ) působící na revmatické a neuralgické bolesti, uvolňující ztuhlé svaly a přinášející dobrou náladu. Ta je důležitá v každém věku, když je člověk ve stresu či unavený lehce se k tomu přidruží i problémy zdravotní. Senior masáž je vhodná i pro oslabeného jedince, kterému by klasická sportovní masáž mohla vzít i ty zbytky síly, které má. Nutno zdůraznit, že klient by měl vždy maséra informovat o svém zdravotním stavu, čím více se dozvím, tím lépe pak mohu svou práci udělat.

Lymfatické masáže jsou specifickou masážní technikou, která působí na lymfatické cesty. Je to velmi prospěšná masáž s léčebným efektem. Správný oběh lymfy je důležitý, abychom podpořili obranyschopnost organizmu a zlepšili jeho regeneraci.

Lymfa má schopnost odvádět škodliviny z těla, a pokud lymfatický systém nepracuje správně, tělo se zanáší zplodinami metabolizmu a toxickými látkami ze špatného životního prostředí, léků, nezdravých potravin. Smyslem lymfatických masáží je nastartovat lymfatický systém, aby začal efektivně pracovat, proto je žádoucí tyto masáže opakovat (5-10 sezení nejlépe 2x týdně podle zdravotního stavu). Zobrazit více

Lymfatický jinak řečeno mízní systém je podobný krevnímu oběhu, ale nemá srdce jako pumpu a tak se tok lymfy občas zpomaluje. Lymfu pohání práce svalů a je třeba, aby přebytečná tekutina ve tkáních byla odvedena lymfatickým systémem zpět do krevního oběhu, jinak vznikají otoky. Lymfatické cévy přivádějí lymfu do lymfatických uzlin, které přísluší dané oblasti a mají funkci filtrační – vychytávají cizorodé látky a nežádoucí příměsí, a funkci imunobiologickou tam zajišťují buňky imunitního systému, především T a B lymfocyty. Pokud jsme nemocní, míváme zduřelé mízní (lymfatické) uzliny a dojde-li k jejich ucpání, uzlina ztvrdne a ztrácí schopnost pracovat. Každá větší ekologická zátěž, zánětlivá ložiska v mandlích, dutinách hlavy či kolem zubů v čelistech (váčky) může zpomalit nebo zastavit tok lymfy a způsobí tak otok, napětí, bolest, hromadění toxinů. Zatížení organizmu toxiny, stresem, infekcí, poškození lymfatických cév úrazem nebo operací se ze začátku projevuje jako únava nohou či celého těla, vznikají otoky hlavně v okolí kotníků a večer nebo po velké námaze, otéká obličej i oční víčka, zduří mízní uzliny, máme potíže s dechem bez zřejmé příčiny a větší sklon k onemocněním jako angína, chřipka či jiné virozy.

Čištění lymfy je důležité pro regeneraci organizmu a zvýšení imunity, pomáhá při otocích, chronické únavě a pozitivně působí při rehabilitaci po svalovém vyčerpání i zvýšeném napětí po sportovním výkonu. Léčebně se využívá u pooperačních či poúrazových stavů, kde lymfatická masáž zlepšuje odtok produktů metabolizmu a podporuje hojení. Přestože pracujeme jen na kůži a podkoží, uvolní se vazivové spojky mezi svaly a podkožím a povolí tak tkáňové napětí, takže se zmírní i bolest.

Historie manuálních lymfatických masáží není dlouhá, ve 30. létech 20. století začala být používaná dr.Vodderem při problémech s imunitou a na léčbu chronických zánětů dutin.

Ruční (manuální) lymfodrenáž je náročná technika, ale pro klienty má větší efekt než přístrojová. Zaměřuje se na lymfatický systém, provádí se bez použití olejů krouživými tahy s jemným přítlakem a respektuje se tok lymfy. Vždy se začíná na krku, hmaty jsou pomalé a několikrát se opakují, protože lymfa teče svým tempem a tomu se musí přizpůsobit i tempo masáže.

Np. na lymfatickou masáž nohou musíme počítat minimálně hodinu a na celé tělo 2,5 – 3 hodiny. Zrychlením nebo větším přítlakem působíme už na svaly a dojde k ještě větší produkci lymfy, ale naším cílem je odvést stávající lymfu a povzbudit systém, aby začal pracovat efektivněji.

Lymfatické masáže obličeje mají výrazný kosmetický efekt, dojde k odstranění otoků v obličejové části, otoků očních víček, k redukci "váčků" pod očima a "druhé brady". Využít je lze i při léčbě akné a proti tvorbě vrásek (zpevňuje podkoží, zlepšuje elasticitu kůže). Při potížích s častými migrénami a bolestmi hlavy, otoky rukou a prstů, bolestmi svalů je možno použít lymfatickou masáž také.

Na nohou a bedrech zase pomáhají v boji s celulitidou, která je sice známá již od dob antiky, ale dnes je ji mnohem více a to i u mladých štíhlých žen a dokonce i mužů.

Odborné studie prokazují, že záleží na tom, jak se lidské tělo dokáže vyrovnat s toxiny, hormony přijímanými v potravě a jak naše tělo dokáže spalovat tuky. Vzhledem k tomu, že stále více potravin je hormonálně upraveno, dochází v těle k mnohem většímu zatížení a celulitida je rozšířená i v zemích, kde ji dříve vůbec neznali.

Pro větší efekt lymfatických masáží se po ošetření doporučuje použít kompresní punčocháče a ty používat i při cvičení, podpoří se tak regenerace organizmu. Po prvních ošetřeních je cítit výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy se dostaví větší žízeň, zdravý pocit hladu a častější zívání.

Přestože je lymfatická masáž jemná, je velmi účinná a tudíž je pár kontraindikací, kdy si tyto masáže dovolit nemůžeme:

  • Záněty žil
  • Onkologické onemocnění
  • Onemocnění štítné žlázy
  • Otoky při onemocnění srdce a ledvin
  • Akutní zánětlivé onemocnění
  • Epilepsie a léčba antidepresivy
  • Implantáty
  • Rovněž v době menstruace je lepší ošetření odložit

foto

Masáže dětí jsou pro ně důležité, protože dotek od nejútlejšího věku jím dodává pocit jistoty, lásky a tepla. Masáž stimuluje pokožku, jednotlivé nervy a jejich zakončení. Posiluje hmat tím, že aktivuje větší počet nervů. Rovněž ovlivňuje svalstvo, jeho zpevnění i uvolnění a koordinaci pohybu. Masáž pozitivně ovlivňuje děti, které trpí specifickými poruchami učení, jako je dyslexie, dysgrafie nebo dyskalkulie. Zlepšuje stav astmatiků, alergiků a ekzematiků. Zobrazit více

Západní svět je preferuje teprve poslední 3 desetiletí, ale přírodní civilizace v Africe, Asii či Americe masírují své děti už po staletí, aby si s nimi udržely úzký vztah a spojení a také je využívají jako prostředek snižující pláč dítěte nebo jeho drobné obtíže. Zejména ve východní části světa patří masáž dítěte k základním dovednostem matky, a toto umění se předává z pokolení na pokolení.

Masáž patří mezi nejstarší známé způsoby léčení, a důkazy o tom najdeme v Egyptě a Číně. Byla využívána jako terapeutický prostředek u různých fyzických i psychických potíží. Techniky masáže se liší podle národa, protože většinou byly předávány ústně z matky na dceru. Různé jsou i oleje, kterými se děti masírují, např. v Indii je to kokosový olej v létě pro jeho osvěžující účinek, a v zimě hořčičný, který zahřívá. V Africe děti natírají palmovým a mandlovým olejem.

Podle současných výzkumů jsou masáže dětí velmi prospěšné a častý dotyk urychluje vývoj předčasně narozených dětí. Masírování nám dává možnost těšit se a poznávat reakce dětí. Dítěti přináší pocit jistoty, bezpečí a pohody.

Masírované děťátko má méně zdravotních problémů, lépe spí a jí a díky masážím se navazuje láskyplný vztah mezi nim a rodiči, protože skrze dotek miminko pociťuje přítomnost, energii a lásku rodičů. Hmat je první ze smyslů, který se vyvíjí a vnímáme ho právě přes kůži, která je naším největším orgánem, přes ni působíme i reflexně na další vzdálené orgány a masírováním můžeme do těla dostat oleje, které mají léčivý účinek.

Masáže mají vliv i na nervový, svalový, kostní, oběhový, lymfatický, dýchací, trávicí a endokrinní systém. Působí preventivně i léčebně. Np. masáž bříška pomáhá při trávení a vyprazdňování, zabraňuje vzniku koliky, tvorbě plynů či zácpy. Masáž podporuje vývoj nervové soustavy, posiluje nervové buňky a pomáhá dítěti rozeznávat podněty z okolního prostředí a rozlišovat pocity. V dýchací soustavě usnadňuje a zvyšuje příjem kyslíku, má uvolňující účinky a přináší úlevu při kašli a nachlazení. Rovněž má posilující účinky na imunitní systém, děti pak jsou odolnější proti infekcím a mají méně zdravotních potíži. Ve svalové a kosterní soustavě usnadňuje koordinaci pohybů a správné držení těla, pomáhá zlepšit pružnost, zpevnit klouby a svaly. Masírováním se aktivuje krevní oběh, krev se lépe dostává až do vzdálených části těla a lépe se pak vrací zpět k srdci.

Díky masážím, a to nejen u dětí, se v těle obnovuje energetická rovnováha, snižuje se podrážděnost, frustrace a návaly úzkosti, dojde k uvolnění a zbavíme se napětí. Protože i malé děti jsou náchylné ke stresu, každý den je pro ně totiž plný nových podnětů, učí se nové věci a vnímají okolní zvuky (hluk je vysoce stresující faktor). Pokud budeme své děti masírovat, utváří se tak citové pouto, které je velmi důležitou součástí člověka, protože navozuje duševní rovnováhu a podporuje schopnost milovat a být milován. Pro masáž dětí si vytvořte příjemné prostředí, v neútulném prostředí nedojde k uvolnění a účinek masáže se tak plně neprojeví. Mělo by tam být příjemně teplo, tlumené světlo, a pokud chcete zvukovou kulisu, tak by to nemělo být rádio, ale uklidňující hudba, ať z klasiky np.Mozart – symfonie Jupiter, Beethoven – klavírní koncert č.5, Schubert – Rosamunde nebo hudba relaxační, ta uvolňuje tělo i mysl a naladí organismus na blahodárné působení masáže. Již od 18. týdne těhotenství miminko reaguje na zvukové podněty, slyší jen vysoké frekvence nad 8000Hz. Hlas matky vnímá celým tělem. Hudbu totiž nevnímáme jen sluchem, ale zvukové vibrace pociťuje celé naše tělo, a dokáže s nimi synchronizovat rytmus dechu, srdeční tep i frekvenci mozkových vln.

V době, kdy chceme dítě masírovat, by nás nemělo nic rušit (telefon). Doba masáže je individuální, ale nejvíce vnímaví jsme k tomu v čase, kdy klesá fyzická výkonnost organismu, u dětí je nejlepší období mezi jídly. Důležité je, aby i vy jste byli uvolněni, protože děti jsou velmi vnímavé, a pokud budete unaveni nebo nervózní a ve spěchu, dítě to pozná a neuvolní se.

Připravte si vhodný olej. Rozhodně není jedno, čím se tělo masíruje. Parafín ačkoliv je přírodní – pochází z ropy, je pro naše tělo nevhodný, ucpává kožní pory, narušuje látkovou výměnu pleti a omezuje její vlastní schopnost promašťovat se.

Naproti tomu rostlinné oleje jsou bohaté na výživné látky a jsou našim tělem vstřebatelné. Stejně tak je důležité jaký olej použijete na svoje miminko po koupeli, to co běžně dostanete v obchodě, bohužel bývá na bázi parafínu.

Pro děti je vhodný olej meruňkový, získává se z meruňkových jader a má vysoký obsah nenasycených esenciálních kyselin, zejména olejové a linoleové. Proto velmi dobře proniká pokožkou a dodává jí potřebné výživné látky. Vstřebává se dokonale a nezanechává pocit mastnoty. Obsahuje rovněž vysoký podíl vitamínu A a vitamín E. Meruňkový olej přispívá k hydrataci pokožky, zvláčňuje ji a regeneruje. Je vhodný k ošetření všech typů pletí, zejména však suché, jemné a citlivé až velmi citlivé. Pokožka je pak jemná a hebká. Můžeme rovněž použít olej mandlový nebo olivový smíchaný se slunečnicovým, samozřejmě za studena lisovanými.

Oleje se vstřebávají pokožkou a přecházejí krevním oběhem do celého našeho těla. Účinné látky z olejů jsou v krvi prokazatelně přítomny již po 3 minutách a do organismu se absorbují zhruba za půl hodiny. Pak mohou tělesný systém ovlivňovat několik hodin či dnů podle typu silice a celkového stavu těla. Hmotná část olejů se po několika hodinách vyloučí plícemi, pokožkou či močí. Vůně má na naší mysl a city značný vliv a děti velmi spontánně a s radostí přijímají vůně jim příjemné, ale do půl roku věku dítěte je lépe se vůním vyhnout.

Čich miminka se začíná vyvíjet v 17 týdnu těhotenství a je důležitým smyslem, díky němu udržuje kontakt s okolním světem. Čichem z počátku poznává své rodiče a jejich vůně mu dává pocit bezpečí. Proto je dobré nepoužívat parfémy, miminko to dezorientuje. Pro miminka je lepší čistý rostlinný panenský olej a u větších dětí můžeme využít některé éterické oleje pro jejich léčivé účinky. Ideální vůni pro děti je éterický olej mandarinka, ta harmonizuje psychiku, ale i další silice mají u dětí terapeutický účinek.

Masáže dětí jsou důležité a příjemné pro děti v každém období dětského věku, napomáhají stimulovat a zvyšovat imunitu dítěte a pozitivně působí na zdraví i v případech exémů, astmatu, častých respiračních onemocnění a pozitivně ovlivní děti, které trpí specifickými poruchami učení (dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie).

Děti předškolního a školního věku potřebují zbavit napětí vlastnímu tomuto období, čelí novým vztahům s dětmi i učiteli i prostředí je pro ně jiné. Dochází pak nezřídka k bolestem zad a páteře z přetížení, někdy k úzkosti a strachu při začátku školní docházky, u sportujících a hodně vytížených dětí k časté únavě, někdy po dlouhé nemoci se dítě stále nemůže dostat do formy a je dlouhodobě unavené. Například masáž nohou je účinná na zmírnění růstových bolestí nebo pro snížení napětí, máme-li velmi aktivní nebo sportující dítě. V dnešní době jsou i u sportu na dítě kladeny hodně vysoké nároky a pravidelnou masáží zbavíme tělo napětí a vyvarujeme se tak velkému riziku úrazu.

Dětská masáž je velmi jemná, a tak můžeme své děti masírovat denně, postačí pak 20 minut. Abychom mohli své děti lépe masírovat a vcítit se do toho, měli bychom masáž zažívat na vlastní kůži a dopřát ji svému tělu, protože pod rukama masérky či maséra se nejen zbavíme svalového napětí, ale i odbouráme stres, kterému jsme vystavování denně a často bývá příčinou i našich zdravotních potíží. Závěrem je potřeba říci, že v dnešní době se masáž stává nedílnou součástí péče o sebe sama, odpočinku a relaxace člověka a rozhodně již není považovaná za luxus, který si dopřávají jen někteří.

Masáže těhotných pomáhají budoucí mamince se cítit lépe, jsou významným pomocníkem v tomto nádherném období každé ženy. Ačkoliv je těhotenská masáž jemná přesto je velmi účinná, přináší úlevu od bolesti zad či hlavy a výborně odbourává stres i únavu. Rovněž aktivuje krevní a lymfatický oběh a uvolňuje tlak v zádech způsobený změnami v těhotenství, pomáhá při bolesti či oteklých nohách. Působením masáže se snižuje vylučování některých stresových hormonů (ACTH a katecholaminu) a uvolňují se endorfíny (uklidňují účinek) a také oxytocin, který usnadňuje průběh porodu a hormon prolaktin, podporující tvorbu mléka. Masáž je přínosem v tělesné i duševní rovině. Zobrazit více

Aromaterapeutická těhotenská masáž je jemná avšak velmi účinná a pomáhá budoucím maminkám při bolestech hlavy, nohou či zad. Těhotenské masáže jsou pro nastávající maminky velkým přínosem v tom období velkých tělesných i citových změn. Působením masáže se snižuje vylučování některých stresových hormonů a uvolňují se endorfiny – hormony štěstí. Snížením produkce stresových hormonů se posiluje imunita a snižuje se riziko předčasného porodu.

Těhotenská masáž velmi účinně odbourává únavu a stres a přináší pohodu tak důležitou pro krásné období v životě ženy, jakým těhotenství má být. Masáže těhotných jsou bezpečné a velmi dobře doplňují normální předporodní péčí. Jsou doporučovány od 4. měsíce v délce 30 – 60 min 1x týdně nebo tak často, jak to budoucí mamince vyhovuje.

Samozřejmě těhotenské masáže mohou využívat i maminky, které žádné potíže nemají, bude to pro ně velmi příjemný relax a ten je důležitý neboť těhotenství je krásné období v životě ženy a každá žena by si je měla hezky užit. Není to jemnější varianta klasické sportovní masáže, ale je to úplně jiná technika, která navíc využívá aromaterapie. Používají se rostlinné panenské (za studena lisované oleje) a voňavé éterické olejíčky speciálně vybrané pro období těhotenství. Rozhodně není jedno, čím se tělo masíruje. Parafín ačkoliv je přírodní – pochází z ropy, je pro naše tělo nevhodný, ucpává kožní pory, narušuje látkovou výměnu pleti a omezuje její vlastní schopnost promašťovat se. Naproti tomu rostlinné oleje jsou bohaté na výživné látky a jsou našim tělem vstřebatelné. Stejně tak je důležité jaký olej použijete na svoje miminko, to co běžně dostanete v obchodě je bohužel na bázi parafínu. Pro miminka je vhodný olej meruňkový, získává se z meruňkových jader a má vysoký obsah nenasycených esenciálních kyselin, zejména olejové a linoleové. Proto velmi dobře proniká pokožkou a dodává jí potřebné výživné látky. Vstřebává se dokonale a nezanechává pocit mastnoty. Obsahuje rovněž vysoký podíl vitamínu A a vitamín E. Meruňkový olej přispívá k hydrataci pokožky, zvláčňuje ji a regeneruje. Je vhodný k ošetření všech typů pletí, zejména však suché, jemné a citlivé až velmi citlivé. Nemusí se vždy masírovat celé tělo, někdy stačí jen oblast, která maminku trápí. Bříško si stejně maminky intuitivně hladí - masíruji samy a přes to navazují kontakt se svým děťátkem. Masáž pohladí tělo i duši, a pokud se budoucí maminka cítí příjemně, cítí se tak i její miminko.

Poloha při masáži se přizpůsobuje tak, aby se budoucí maminka cítila co nejpohodlněji. Pokud to bříško dovolí lze masírovat vleže na břiše, na zádech nebo vsedě a s rostoucím bříškem je pohodlnější poloha na boku, kdy se na více místech podkládají polštáře pro větší pohodlí. Samozřejmě v průběhu masáže si maminka polohu může měnit podle toho, jak se cítí. Při masáži je lepší zůstat jen ve spodním prádle, aby Vás nikde nic netlačilo a netáhlo. Je důležité, aby klient řekl co nejvíce informací, pak může masérka svou práci udělat co nejlépe. Masáž je přínosem v rovině tělesné i psychické. Pohladí vaše tělo i duši. Je to takové 3 v 1 – po stránce zdravotní, psychické a budeme i krásnější, protože když člověka něco trápí tak má ztuhlé rysy i v obličeji a po masáži se to uvolní, takže vypadáme líp. Přináší pocit uvolnění, zklidnění a pohody. Upravuje spánkový režim – kdo trpí nespavosti nebo předčasným buzením tak při častějších návštěvách masérny se to srovná. Snižuje únavu, odbourává stres a zvyšuje energii – stresu jsme vystavování každodenně a je dobré v sobě ten stres nehromadit, to pak vyvolává i různá onemocnění. Zlepšuje držení těla, ulevuje od bolesti. Pohybová aktivita je velmi důležitá, masáže ji sice zcela nahradit nemohou, ale značnou měrou přispívají ke zlepšení kondice. Podrážděním nervových zakončení ve svalech se zlepšuje výživa svalů, svalových úponů a šlach. Masáž napomáhá i k urychlenému vyprazdňování povrchových žil a mízních cest a tak působí na celkové zlepšení krevního a mízního - lymfatického oběhu, přispívá tak k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny, které vyvolávají únavu, bolesti a toxicitu organizmu. Je velmi důležitý správný pitný režim, tělo se masáží čistí a tak je třeba více pít.

Hodně zajímavých informaci najdete v knize Zdravé těhotenství přirozený porod od Ingeborg Stadelmann nebo Nová doba porodní od Vlasty Marka.

Breussová masáž - díky této masážní technice se nám regenerují meziobratlové ploténky, intenzívně se vtírá třezalkový olej po celé délce páteře s důrazem na postižená, bolavá místa. Působením oleje meziobratlové ploténky „nabobtnávají „ a obratle se pak lépe vyrovnávají do správné polohy. Masáží a působením oleje dochází k lepšímu okysličení tkáně obratlů, odplavování škodlivin a stimulaci nervových vláken, vedoucích z páteře. Páteř se snadněji regeneruje a hybnost organizmu tak rozšiřuje. Masáž je jemná a tak ji lze využit i u akutních stavů, kdy nás to velmi bolí a klasická masáž by byla spíše utrpením. Zobrazit více

Tato specifická technika, kdy se masíruje přímo páteř, přinese úlevu nejen díky rukám masérky, ale rovněž díky třezalkovému oleji. Proč Breussová- Rudolf Breuss byl rakouský léčitel, žil v létech 1899- 1990 a byl mistrem ve svém oboru. Nedal dopustit na přírodní medicínu, u nás je třeba známá jeho metoda léčení rakoviny speciální dietou.

Proč zrovna třezalkový olej – má totiž nedocenitelné vlastnosti: regeneruje, vyživuje a rozpíná meziobratlové ploténky a taky významně tlumí bolest. Podle historie se má třezalka sbírat na sv.Jana (24.4..) a proto se tomuto oleji říká také svatojánský. Největší síla je v poupatech před opylením, stříháme celé květenství, abychom nezničili celou rostlinku, která má křehké kořeny. Nejdřív necháme ve stínu 2-3 dny zavadnout, ale ne usušit a pak nakládáme do kvalitního oleje (nejlépe panenský slunečnicový). Necháme 8 týdnů v přikryté láhvi louhovat na okně, kde svítí hodně slunce a promícháváme 1 týdně, pak scedíme přes dvojité plátno, uložíme do lednice a můžeme až 2 roky používat na bolavou páteř nebo na popáleniny. Pozor si musíte dát po použití třezalky, na sluníčko i solárko, hypericin v třezalce obsažený může totiž vyvolat fotosenzibilitu, což se projevuje svěděním a skvrnami na kůži.

Páteř nám tvoří osu vzpřímeného těla, na kterou se připevňuje pletenec horních a dolních končetin a na které začínají svaly trupu. Páteř se skládá z obratlů- máme 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových a 4-5 spojených v kostrč. Sloupce obratlů utvářejí kostěný páteřní kanál, ve kterém leží mícha a kořeny míšních nervů. Zajímavostí je, že podle alternativní medicíny jsou obratle ve vzájemných souvislostech s orgány a mohou nám pomoci k nalezení příčiny našich potíží. Np. posunutý 7. krční obratel často upozorňuje na onemocnění štítné žlázy, záněty tíhových váčků v ramenních kloubech a různé formy strachu. Po psychické stránce nastupuje pocit utiskování, ponižování se, tiché trpění a žádné obrany. Projevuje se časté nachlazení. Vybočení C7 může vyvolat či posílit růst vyklenutí kotníku na boku palce u nohy, tzv. hallux valgus / vybočený palec /. PROČ ? Na vnější straně palce totiž leží reflexní zóna štítné žlázy a zároveň C7.

Mezi těly obratlů jsou vsunuty různě vysoké pružné chrupavky- meziobratlové ploténky, a ty jsou zranitelné vysunutím nebo roztržením - pak máme vyhřezlou ploténku. Lidská páteř má přirozeně dvojesovité zakřivení. Nepřiměřené prohnutí v bederní nebo hrudní části ale není žádoucí. Lidé trpící problémy se zády jsou různě omezování ve všedním životě i ve sportovních aktivitách, které jsou prevencí problémů s pohybovým aparátem. Pokud tedy zdravotní stav nedovolí jinak, problémy se zády lze řešit jedině pravidelnou masáží. Vyrovnáním páteře a částečným odstraněním svalových disbalancí dochází automaticky k lepšímu držení těla, které má zásadní dopad na celkový vzhled. Breussova masáž však není jen mechanickým procesem vyrovnání páteře, ale i účinným zdrojem energie. Breussova masáž je účinná a jemná metoda působící na nervový systém a pohybový aparát, dokáže uvolnit meziobratlové ploténky a tím ulevit od bolesti, kterou může způsobit tlak na míšní nerv.

Problémy se zády a páteří vznikají jednostranně zaměřenou činnosti, nesprávným držením těla a vrozenými deformacemi (srostlé ploténky apod.). Nepochybně k tomu přispívá náš převážně sedavý způsob života na nesprávných židlích a se špatnou výškou pracovní plochy. Měli bychom se tedy vyvarovat stereotypům a vést aktívní život, tělo které máme by nám mělo sloužit co nejlépe a co nejdéle a tak o ně pečujme s láskou.

Celotělová masáž arganovým olejem - arganový olej patří mezi nejvzácnější a nejdražší oleje na světě, proto je nazýván tekutým marockým zlatem. Vyhlazuje a zjemňuje pleť, pokožku přirozeně chrání před vnějšími vlivy, hydratuje a dodává jí důležité bioaktivní látky. Olej obsahuje  vysoké procento vitaminu E – alfa tokoferolu, proto je výjimečně schopným pomocníkem v ochraně pleti proti poškození volnými kyslíkovými radikály. Významný je také obsah nenasycených mastných kyselin, karotenů a fytosterolů. Arganový olej má silné regenerační a zvláčňující účinky a  spolehlivě tak obnovuje vitalitu suché, vysušené, citlivé, poškozené nebo předčasně zralé pleti. Je vhodný i po opalování, zabraňuje přílišnému vysušení pleti. Zobrazit více

Používám bio olej panenský.

Ten se lisuje za studena z ořechů malých stromů rostoucích v jižním Maroku a v místní tradici je po staletí používaný na zkrášlení pokožky a udržení mladistvého vzhledu. Je vhodný pro všechny typy pleti, doporučuje se na podrážděnou či zarudlou pokožku, na revma, proti vráskám, dodává vitamíny vlasům a nehtům. Účinný je také při odstraňování jizev po porodu, hojí pokožku při ekzémech, lupénce či akné.

Rovněž lze používat jako jemný prostředek na ošetření očního okolí, jako pěstící noční olej nebo jako podklad pod denní krém. Pro zvýšení bioaktivity je třeba uchovávat arganový olej ve fialovém skle. Vůně arganového oleje připomíná plísňový sýr a někomu nemusí být příjemná. V tom případě jej lze smíchat s šípkovým či makadamiovým olejem, zejména při použití na obličej. Složky vůně, které způsobují kyselý zápach, jsou kyseliny octová a valerová. Jelikož jsou všechny složky vůně kosmetického oleje těkavé a oxidačně nestálé, časem dochází k pozvolné přeměně na kyseliny, které již tak těkavé nejsou a zůstávají v oleji. Byl proveden test, kdy se vzduch probublával arganovým olejem a pak se zavedl do vody. Voda velmi rychle začala mít typický zápach po arganovém oleji a její pH kleslo na 5,4. To je důkaz, že vůně arganového oleje je velmi těkavá a že obsahuje kyselinu octovou a valerovou.

Charakteristický odér tedy nepochází z koz, jak se občas tvrdí, ale je arganovému oleji přirozený. Lze jej považovat za důkaz, že olej nebyl nijak rafinován. Kozy se opravdu kdysi používaly pro sklízení arganových ořechů, a to tak, že se pustily na pastvu a protože jsou arganové ořechy pro kozy nestravitelné, plivaly je na zem. Nakousané arganové ořechy se pak lépe loupaly. Tato technika se již dnes neprovádí, za prvé proto, že není tolik koz, aby pokryly celosvětovou spotřebu oleje a za druhé proto, že kozy okusovaly větvičky a listy stromů argánie a tím je ničily. Různé odrůdy argánie kdysi rostly po celé severní Africe, nyní jsou ohrožené a pod ochranou UNESCO.

Tejpování Tejpování účinně zmírňuje bolest ze svalové únavy nebo po poranění, je to vhodná terapie před sportovním výkonem – významně snižuje riziko úrazu a předchází svalové bolesti. Ulevuje zatuhlým kloubům a jizvám, zlepšuje pohyblivost našeho těla a zmírňuje otoky. Zobrazit více

Tejpy jsou buď pevné nebo pružné, působí bez chemických látek a nezatěžují tak dále tělo nežádoucími účinky léků. U nás můžete vyzkoušet tejpy elastické pro jejich všechstranné použití. Tejpy nám dávají pocit větší jistoty při pohybu a mohou být na těle až 5-7 dnů. Jako první začal elastické tejpy používat japonský kinezjolog a praktik Kenzo Kase v 70létech 20.století a japonský volejbalový tým v roce 2000 byl tejpy ošetřen na olympiádě v Sydney, dnes sportovci využívají tuto techniku běžně.

Základem tejpovací pásky je kvalitní bavlna s přídavkem elastických vláken a na kůži drží díky termoaktivnímu akrylátovému zdravotně nezávadnému lepidlu. Pásky jsou určeny k jednorázové aplikaci a nemohou způsobovat nepříjemné pocity. Od vysoké kvality surovin se odvíjí i cena tejpovací pásky, při ošetření se počítá 10kč za 10cm pásky.

Aby tejp dobře držel, je třeba kůži zbavit nadměrného ochlupení, které brání kontaktu s kůží, což výrazně snižuje účinnost tejpu. Pokud prostor mezi kůži a svalem je stažený np. zánět, tak lymfa nemůže odtékat, jak by měla a toto stažení a narušená funkce lymfy dráždí receptory bolesti v kůži což lokálně vede ke vzniku bolesti.

Nalepením tejpu se nadzvedne napjatá kůže, zvětší se prostor mezi ní a podkožní tkáni a lymfa snadněji odteče z mezibuněčných prostor, tím se sníží citlivost receptorů a bolest se utlumí.

Současně se díky pohybu těla tkáň nadzvedává a poklesává čímž je stimulována lymfa i krevní cirkulace a stále se pohybuje kůže, což zase působí na mechanoreceptory a to vede opět k útlumení Tejpy lze použít u sportu, na zlepšení svalové funkce, k redukci bolesti a otoků, na podporu funkce kloubů a zlepšení jizev. Naopak se nedoporučují na čerstvé rány, tenkou a oslabenou kůži a v prvních 3 měsících těhotenství.

Reflexní terapie lymfatického systému je speciální technika podporující naše zdraví pomocí stimulace reflexních bodů a zon na chodidle, které představuje dokonalou mapu celého lidského těla a všech jeho orgánů. Pomáhá při akutních i chronických potížích s lymfou, kdy pomocí speciálních hmatů na reflexních zónách dochází k reflexní stimulaci celého systému, který se takto učí správně pracovat sám. Zobrazit více

Je to komplexní velmi účinná metoda ošetření lymfatického (mízního) systému. Je jemná, neinvazivní a je zároveň velmi příjemná. Základní ošetření celého těla trvá, na rozdíl od klasické lymfo drenáže, pouze 60minut.

Pomáhá při poruchách lymf. systému, otocích, zvětšených uzlinách (podpažní, třísla, prsa) nebo jako celková detoxikace organizmu, odstranění opakovaných bolesti hlavy, zlepšení kožních potíží i vylučování,. Rovněž účinná jako prevence a posilování imunitního systému např. po virózách či léčbě antibiotiky.

Kontraindikace: Nádorová onemocnění, těhotenství, těžké srdeční vady, pacienti s implantáty použivající imunosupresiva a pacienti závislí na dialýze.

Reflexní terapie duše je terapie, která pomůže odstranit z těla mentální bloky, které mohou způsobovat potíže na úrovni fyzického těla. Pracujeme na chodidlech, ale zabýváme se pocity klienta, ne stavem reflexních plošek. Zobrazit více

Vše,co prožijeme, si ukládáme do podvědomí, tam to stále je a může se to projevovat potížemi v našem těle neboť psychika a tělo jsou propojené. Stres sám o sobě není původcem np. chřipky, ale přemíra stresu nám sníží imunitu a pak lehce onemocníme třeba tou chřipkou. Proto je důležité stres z těla uvolnit a nemocem tak předcházet.

Nácvik relaxačních technik Relaxace Vám pomůže uvolnit stažené stresem svaly a fyzické uvolnění pak přinese zklidnění i psychické. Naučíte se vnímat své pocity a přirozeně si odpočinout. Jelikož jsme tlačení k neustálé výkonnosti, tak ztrácíme schopnost uvolnit se a vypnout a mnohdy se nám to nepodaří ani na dovolené. Přirozený rytmus v životě je střídání aktivity s relaxací, stačí pozorovat zvířata, ty to zvládají dokonale. Abychom byli výkonní, měli bychom umět odpočívat, uvolnit se a načerpat tak sílu. Když jezdíme autem, tak také musíme dotankovat palivo a udělat servis, a takové dotankování paliva a servis pro tělo je relaxace! Naučit se relaxovat znamená zvýšit si odolnost proti každodennímu stresu! Zobrazit více

Stres znamená tlak, sílu, zátěž a stresová reakce je automatická, spouští v těle poplašné systémy, abychom se mohli rychle rozhodnout utéct nebo bojovat. Jsou to 2 základní reakce na ohrožující podnět a je jedno, jestli je skutečný nebo smyšlený. Naši předkové byli ve stresové situaci jen, když se něco skutečně dělo a byl to krátkodobý stres a hlavně fyzické podněty- nepřítel, hlad, nemoc, divoká zvěř. Dnes jsou příčinou stresu hlavně naše vlastní strachy, obavy, myšlenky jako hrozba – přijdeme o práci, opustí nás partner, vážně onemocní někdo blízký atp. Víme, že to jsou situace, které mohou kdykoliv nastat a vyvolávají v nás psychický stres. Stresující je i přemíra informací, možností volby a i pozitivní události. Tyto myšlenky nás udržují ve stresové reakci neustále, a i když krizi překonáme, tělo v setrvačnosti je ve stresu dál- máme povrchní dech, zvýšený krevní tlak, tělo zaplavené stresovými hormony. Protože se kolem nás pořád vše mění a to nemůžeme ovlivnit, ale máme možnost se rozhodnout, zda tuto skutečnost akceptujeme nebo budeme při každé změně prožívat stres, který nám pak způsobuje zdravotní problémy. Naučit se relaxovat znamená zvýšit si odolnost proti každodennímu stresu!

Je jen pár okolností, kdy byste měli masáž vynechat: